Ses Enstalasyonları

Selamlar!

Ses datamızı bizim kullandığımız telif hakkini –Alıntı-LisansDevam CC BY-SA Creative Commons– kullanarak bu seslerden başka işler üretmek isteyecek herkese açmak ve bu işleri burada yayımlamak istiyoruz. Sesleri kullanmak için bizimleiletişime geçmeniz yeterli. Seslerin bir kısmını soundcloudhesabımızdan da dinleyebilirsiniz.

Neler olabilir mesela, derseniz: soundmix’ler, ses enstalasyonları, radyo mix’leri, dans koreografileri gibi aklınıza gelebilecek her türlü sesten işler işte..

Her türlü sorunuz ya da ekibe katılım için bizeinfo@sesol.org’dan ulaşabilirsiniz.


Sesol.Org Kolektifi olarak ses datasıyla ayrıca farklı adalarda ve kent iskelelerinde sergilenecek bir ses enstalasyonu tasarladık. Bu enstalasyon projesinde çalışmak isteyenler de bizimle iletişime geçebilirler. 


Sesol.org kolektifinin devam eden ikinci işi Adalar haritasının ses datalarıyla çalışılmış işlerden (farklı ses mixleri) oluşan bir album yayımlamak.  Bu album projesine dahil olmak isteyenler bize sesolorg@gmail.com’dan ulaşabilirler.


Sesol.org kolektifinin devam eden üçüncü işi de Sabancı Üniversitesi Lisans Araştırma Programı (PURE) işbirliğiyle başlattığımız 24 Haziran- 9 Ağustos 2019 tarihleri arasında, İpek Oskay, Dr. Kerem Bora, Dr. Mehmet Kuru ve Miray Özkan yürütücülüğünde “Introduction to Collaborative Design for Publicizing Research: Designing a Prototype for an Arduino based Sound Installation” adlı lisans araştırma programı.

Yedi hafta sürecek olan araştırma programı (PURE) kapsamında farklı disiplinlerden gelen öğrenciler, çeşitli kentsel aktörlere ortak toplumsal fayda sağlayacak, sanat, teknik ve bilimi bir araya getiren, araştırma sonuçlarının halka ulaşmasını, yaygınlaşmasını sağlayacak enstrümanlar üretmeyi öğrenecekler. PURE katılımcıları, progrm süresince bir yandan teorik ve metodolojik eğitimler alıp örnek bir enstrüman tasarlayıp inşa ederken diğer yandan da İstanbul’da faaliyet gösteren kamu kuruluşları, sanatsal ve/veya teknik işler üreten atölyeler, kolektifler, araştırma ekipleri ve bu tür işleri fonlayan kuruluşlarla temas kuracaklar.

Bu Lisans Araştırma Programı (PURE) kapsamında inşa edilecek örnek enstrüman, PURE katılımcıları tarafından Adalar ilçesindeki sosyal aktörler ve ‘Adalara Ses Ol’ ekibinin üyeleri ile temasa geçerek tasarlanacak.

Programı instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz : @adalarasesol

Programın sonunda bir akademik poster ve rapor yayımlandı ve Adalar’a ve İstanbul İskelelerine yerleştirilmek üzere 2 arduino tabanlı ses enstalayonu ve birçok QR kodlu ses işi tasarlanıp inşa edildi.